NOVINKY

arr3Nová funkce - propojení s online vyhledávači Manažer online slovníků Od verze Magnus 9.1.0.0 můžete použít přímo z okna slovníku funkci...

KONTAKTY

Multioborové překladové slovníky Magnus
Vývoj a distribuce překladových slovníků pro PC
tel: +420 775585574
info@vocab.cz

SLOVNÍKY » VÝSLOVNOST
Mluvená výslovnost

Tuto sekci budeme průběžně aktualizovat informacemi o aktuálních syntezátorech řeči. Zatímco pro běžné cizí jazyky jako je angličtina, němčina apod. je na trhu nepřeberné množství syntezítorů, mnoho z nich navíc zcela zdarma, u češtiny je nabídka žalostná. Proto uvítám, jestliže se s námi na tomto seznamu budete aktivně podílet v diskusi...

Hlasový syntezátor (TTS, Text-to-speech engine)

Hlasový syntezátor je program, který v reálném čase vyslovuje psaný text. Nejedná se tedy o text čtený rodilým mluvčím, nýbrž strojový proces přeměny psaného textu na mluvený. Textové syntezítory za polední dobu prodělali velký kvalitativní skok, ty "dražší" jsou již téměř k nerozeznání od lidského hlasu. Ale i ve standardní třídě sytezítorů, které jsou na internetu zcela zdarma je možné najít velice kvalitní produkty.

Součástí slovníků Magnus jsou hlasové syntézátory Lernaut&Hauspie doporučované přímo firmou Microsoft, pro některé jazyky se nám zdály kvalitnější syntezátory od IBM. Všechny jsou přímou součástí instalace.

Výjimkou je hlasový syntezátor pro češtinu. Ten si můžete obstarat z internetové nabídky sami, my vám zde budeme postupně doporučovat placené verze:

http://www.speechtech.cz/

Poměrně zdařilý syntezátor, který lze vřele doporučit, nicméně jeho cena je poměrně vysoká. Stáhnout a vyzkoušet jej můžete zde: http://www.speechtech.cz/sapi-stahnout.php Aktivační systém je ale složitý a trial je nastaven na pouhých 10 minut s povinným restartem Windows.

http://www.acapela-group.com

Velmi kvalitní, byť pouze ženský hlas (Eliška), demo zde: http://www.acapela-group.com/czech-31-text-to-voice.html

Stojí 35$, ale nepřišli jsme zatím na to, jakým způsobem je distribuován a zda podporuje SAPI4 pro rozhraní Microsoft Agent. Firma nebyla schopna toto sdělit ani po několika emailech...

 

Komu jsou určeny české hlasové syntezítory?

Tyto syntozátory jsou vhodné jak pro cizince, kteří používají slovníky Magnus pro překlady nebo výuku. Stejnou měrou jsou využitelné u slabozrakých, resp. nevidomých uživatelů.

 

Aktivace českého hlasového syntezátoru v Magnus 2009

Po aktivaci animované postavičky by při správné instalaci hlasových syntezétorů a MS Agenta v systému (MS Agent se instaluje automaticky v rámci instalace slovníků Magnus 2009) postavička vyslovuje označený text. Pokud postavička nesleduje souřadnice řádku s označeným textem, pak postupujte následovně:

  1. Stiskněte Ctrl-N pro aktivaci staršího okna s nastavení parametrů.
  2. Přejděte na kartu Výslovnost. Zatrhněte jazyky, které si přejete vyslovovat při stisku tlačítka myši v okně výsledků.

NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

imgWvzdAbATJ imggZFs9qJr img21.11.2015 13:19